Hako2024
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Oszczędzanie bez obniżania jakości usług – to możliwe!
(2016-04-29)

Jak obniżyć koszty sprzątania? Jak firmy sprzątające mogą poprawić efektywność finansową? HAKO POLSKA rozmawia z ekspertem w dziedzinie utrzymania czystości Panią Jolantą Sergot-Kowalską – biegłym sądowym, trenerem, szkoleniowcem z firmy Cleaning Consulting.

Scrubmaster B75 R.jpg
(fot. HAKO - Scrubmaster B75 R)

 

HAKO POLSKA: Dzisiaj wszyscy chcemy zaoszczędzić jak najwięcej. Na jakie rzeczy zwracają uwagę firmy sprzątające szukając oszczędności w prowadzonej działalności?

Jolanta Sergot-Kowalska: Pierwszy poziom postępowania w firmach sprzątających, w ramach szukania oszczędności, to ograniczenie kosztów zakupów. Firmy sprzątające idą na skróty – zastanawiają się jak wymusić na dostawcy większe upusty. I to jest właśnie główny problem – chcą zostać przy swoich starych technologiach, przy swoich starych pomysłach na sprzątanie. Praktycznie nie interesuje ich zmiana organizacji, tylko zmniejszenie kosztów zakupów. A ten parametr, jako jedyny wyznacznik szukania oszczędności, na pewno nie przyniesie firmom sprzątającym żadnych korzyści w dłuższej perspektywie czasu.

W takim wypadku, jakie są najważniejsze obszary dzięki którym, według Pani, firmy mogłyby poczynić największe oszczędności. Gdzie powinny ich poszukać?

Każdy profesjonalista wie, że najistotniejszym kryterium kosztów jest wydajność pracy. Skupiamy się na kosztach pracy. Dziś wielu pracodawców ma problem z zatrudnieniem dobrego, profesjonalnego pracownika, na stałe. W takiej sytuacji firmy powinny postawić na dopracowanie technologii, wykorzystanie maszyn, profesjonalnych środków i narzędzi, aby poprawić wydajność pracy. To właściwie jedyny możliwy kierunek. Należy pamiętać, że mamy w Polsce regiony, w których zatrudnienie pracownika, nawet na dobrych warunkach, za wysokie wynagrodzenie, jest dużym problemem.

Jakich urządzeń brakuje we flotach maszyn? Czego firmy powinny używać więcej, czego nie używają, albo używają bardzo rzadko?

Najważniejszą kwestią, która nie powinna nikogo dziwić, jest zasada, że przed myciem na mokro należy najpierw usunąć zanieczyszczenia suche. Powinniśmy używać zamiatarek, a w obiektach tych maszyn praktycznie nie widać.

Gdyby Pani miała porównać z doświadczenia swojego lub klientów, koszt eksploatacji szorowarki a zamiatarki, jest jakaś różnica?

Zdecydowana. To jest poziom co najmniej 50%. Różnica wynika z materiałów eksploatacyjnych, kosztów chemii, kosztów wody, ścieków, prądu i oczywiście zużycia gum ssawy, szczotek i generalnie urządzenia. Problem jest taki, że firmy cały czas nie wiedzą, że zamiatarka nie jest tylko urządzeniem na zewnątrz. Nowoczesne zamiatarki nadają się jak najbardziej do wewnątrz. Są zabezpieczone odpowiednimi filtrami, a więc można ich używać nawet w tych obiektach, w których zapylenie jest absolutnie niedopuszczalne. Tak czy inaczej, żeby mycie było skuteczne, zawsze należy najpierw usunąć suche zanieczyszczenia.

Przeczytaj CAŁY WYWIAD

 

Sweepmaster 1500 RHm.jpg
(fot. HAKO - Sweepmaster 1500 RH)


 

Poznaj HAKO na www.hako.pl

 hako.png
 
HAKO POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie to polski oddział niemieckiego holdingu i lider krajowego rynku maszyn czyszczących. Firma posiada oddziały w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Gdańsku. Dzięki temu HAKO POLSKA dostarcza rozwiązania czyszczące i zapewnia niezawodny serwis na terenie całej Polski.

Obecnie pod marką HAKO dostępne są:
szorowarki automatyczne, bezpyłowe zamiatarki przemysłowe, odkurzacze, polerki, maszyny jednotarczowe, pojazdy wielofunkcyjne i nośniki narzędzi do całorocznego utrzymania terenów miejskich oraz obszarów zieleni, środki czyszczące oraz systemy dozowania i napełniania.