Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Sprawne sprzątanie po remoncie
(2018-10-17)
 
nilfisk_logo.png
 
Nie ma zakończenia remontu bez gruntownego sprzątania. Usuwanie pyłów oraz zabrudzeń po zaprawach, farbach czy klejach może być kłopotliwe, zwłaszcza gdy remontowana powierzchnia jest duża. Jak poradzić sobie z problemem sprawnego sprzątania po remoncie? Pomocna okazuje się nowoczesna technologia.
 
hD3FCdHg.jpg

Zanieczyszczenia pojawiające się po remoncie można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to pyły i sypkie odpady po szlifowaniu, tynkowaniu czy wierceniu. O tym, jak bardzo uciążliwy może być pył, wie każdy, kto choć raz remontował mieszkanie: zanieczyszczenia pojawiają się jeszcze długo po zakończeniu prac. Nie mniej trudności sprawia druga grupa zabrudzeń tzw. przylegających pozostałościach po farbach, klejach, zaprawach itp.

Jak pozbyć się tego typu zanieczyszczeń?

Ciśnienie na czystość
Wiadomo, że im zabrudzenie ma dłuższy kontakt z podłożem i mocno do niego przylega tym trudniej jest się jego pozbyć. Do tego celu warto mieć pod ręką odpowiednie narzędzie – wyjaśnia Damian Kozłowski, ekspert technologiczny Nilfisk Polska. I podkreśla: – Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na gorącowodne myjki ciśnieniowe. Wysoka temperatura wody w połączeniu ze sporym ciśnieniem z jakim atakowane jest zabrudzenie i właściwie dobranym myjącym środkiem chemicznym pozwoli na skuteczne pozbycie się wszystkich plam i lepkich zanieczyszczeń.

Korzystanie z gorącowodnych myjek ciśnieniowych może być jedną z najbardziej oszczędnych metod czyszczenia. Niezależne badania wykonane przez niemiecki instytut WfK dowiodły, że wyraźny wzrost wydajności gorącej wody w stosunku do zimnej skutkuje równie wyraźnym skróceniem czasu czyszczenia – aż o około 40 procent. Trzeba tylko pamiętać, że myjka wysokociśnieniowa ma również swoje ograniczenia i nie wszędzie możną ją wykorzystywać np. w pobliżu instalacji elektrycznej.

XIC3ePZA.jpg


Odpowiedni odkurzacz do pyłów

Absolutną podstawą na każdym placu budowy i większego remontu jest nowoczesny odkurzacz przemysłowy.

– Wiele zanieczyszczeń możemy na bieżąco eliminować w trakcie pracy zachowując czystość swojego najbliższego otoczenia– mówi Damian Kozłowski. – Pozwalają na to przemysłowe odkurzacze posiadające możliwość współpracy z  elektronarzędziami. Najprostszym przykładem takie symbiozy jest współpraca wiertarki z odkurzaczem. Po połączeniu obu tych narzędzi pył powstający w trakcie wiercenia automatycznie zostaje odessany do zbiornika i nie unosi się już więcej w powietrzu oraz osadzana wszystkich elementach wokół miejsca pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu również takie czynności jak szlifowanie ścian tzw. „żyrafą” czy cięcie z użyciem szlifierki kątowej i piły tarczowej mogą być o wiele mniej kłopotliwe. Warunkiem koniecznym do zbudowania takiego zestawu jest to, aby elektronarzędzia były wyposażone w system umożliwiający ich podpięcie do odkurzacza  –dodaje.

Do prostszego sprzątania ogólnodostępnych miejsc można użyć standardowego zestawu akcesoriów do odkurzania podłóg lub dedykowanych ssawek.

Ważne jest to aby taki odkurzacz był przeznaczony do pracy z pyłami budowlanymi. –Usuwanie pyłu gipsowego stanowi niekiedy dużą uciążliwość dla ekip budowlanych i remontowych. Ze względu na jego strukturę do jego usuwania musi być wykorzystany odkurzacz z filtrem o odpowiedniej klasie filtracji i z ręcznym, półautomatycznym lub automatycznym systemem otrząsania. Jeżeli te warunki nie są zachowane zbierany pył gipsowy zwykle szybko zapycha filtr, może nawet przeniknąć do turbiny ssącej i ją uszkodzić a to są już dodatkowe koszty dla użytkownika i przestój w pracy. Dlatego podczas remontu powinno się korzystać tylko z dedykowanych do takich zastosowań odkurzaczy przemysłowych – przestrzega Damian Kozłowski.

Jak podkreśla ekspert, nowoczesne odkurzacze przemysłowe używane przy pracach remontowo-budowlanych powinny posiadać nie tylko właściwy system filtracji, otrząsania filtrów z pyłów tj. Infini Cleani dedykowane akcesoria. Ważnym elementem są inne cechy konstrukcyjne i użytkowe ułatwiające pracę, takie jak możliwość zamontowania na nich skrzynek narzędziowych, duże koła, rękojeść do łatwego transportu, łatwy dostęp do filtra czy systemy ograniczające poziom hałasu..

u4ish2eA.jpg


O Nilfisk

Nilfisk to jeden z czołowych światowych producentów profesjonalnych maszyn czyszczących. Firma dostarcza innowacyjne produkty: odkurzacze, myjki wysokociśnieniowe, automaty szorująco-zbierające oraz maszyny komunalne do sprzątania i pielęgnacji terenów zewnętrznych znajdujące swoje zastosowanie w niemal każdej branży. Głównymi odbiorcami są: przemysł spożywczy, metalurgiczny, farmaceutyczny, chemiczny, transportowy, motoryzacyjny, rolnictwo, budownictwo, centra logistyczne oraz przedsiębiorstwa produkcyjne.
Firma Nilfisk – pierwotnie pod nazwą Fisker & Nielsen – powstała w 1906 r. w Danii, gdzie do dziś znajduje się jej główna siedziba. Spółki handlowe firmy zlokalizowane są w 45 krajach na świecie, a aż 10 zakładów produkcyjnych - w Europie, Ameryce i Azji. Dzięki silnej sieci dystrybucji Nilfisk wprowadza i sprzedaje swoje produkty w ponad 100 krajach. Firma zatrudnia w sumie ok. 5,6 tysiąca pracowników, w tym ponad 250 inżynierów pracujących nad innowacyjnością produktów oraz 700 techników.
Produkty Nilfisk na polskim rynku obecne są już od 26 lat. Szybki rozwój rynku maszyn czyszczących w Europie Środkowo-Wschodniej spowodował, że w 2003 r. firma otworzyła swoje przedstawicielstwo w Polsce. Obecnie na naszym rynku Nilfisk oferuje pięć marek swoich produktów: Nilfisk, Viper, Outdoor, IVS oraz Consumer. Firma współpracuje z ponad 120 dystrybutorami na terenie całego kraju. W Polsce znajduje się również sieć autoryzowanych serwisów. Dyrektorem zarządzającym polskiego oddziału Nilfisk Polska jest Ewa Klimont.