Hako
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Jak usunąć trudne zabrudzenia z elewacji?
(2022-03-15)


Powody powstawania zabrudzeń

Wysoka podatność elewacji na zabrudzenia wiąże się najczęściej z niską jakością użytego do jej wykonania materiału lub usytuowania budynku. Dobrze jest też, gdy połączone elementy elewacji są ze sobą spójne, najlepiej aby pochodziły od jednego producenta. Istnieje wówczas mniejsze ryzyko różnych pęknięć i od spojeń. Zabrudzenia na ścianach zewnętrznych budynku mogą powstawać w skutek wielu czynników, niezależnych od nas. Jednym z istotnych jest usytuowanie budynku i jego lokalizacja. Budynki znajdujące się blisko bardzo ruchliwej ulicy lub dużego zakładu produkcyjnego, narażone są na zabrudzenia smoliste oraz mineralne, czyszczenie ich elewacji będzie konieczne o wiele częściej. Elewacja może ubrudzić się na skutek prac ogrodowych, zmiany podłoża na podwórku lub przy wymiennie izolacji budynku. Kolejnym powodem jest wilgoć. Budynek usytuowany nad jeziorem, w lesie lub stojący blisko gęstej roślinności mogą atakować glony i grzyby. Szczególnie podatne są chropowate i nierówne powierzchnie, w których łatwo osiada brud, kurz i niewielkie ilości ziemi. Dużą rolę odgrywa też struktura tynku. Im gładsza powierzchnia, tym mniejsze prawdopodobieństwo szybkiego zabrudzenia elewacji. Czyszczenie elewacji może być częstsze w przypadku jasnych kolorów np. białego, beżowego lub kremowego.

Metody czyszczenia elewacji. Jak dokonać wyboru?

Czyszczenie fasad budynków to nie tylko mycie i usuwanie nieczystości z tynku. To także zabezpieczenie ścian wykonanych z drewna, kamienia lub metalu. To coraz bardziej popularne materiały wykończeniowe, dlatego podczas wyboru metody czyszczenia ścian budynku należy zapoznać się z ich specyfikacją utrzymania, tak aby móc zdecydować jakie środki i metody można do danej powierzchni zastosować. Zanim wybierzemy sposób czyszczenia ścian musimy określić rodzaj zabrudzeń. Inaczej będziemy walczyć z obecnym na ścianach kurzem, innych środków użyjemy do zwalczenia nalotu z glonów, a jeszcze inaczej będziemy usuwać tłuste plamy. Stosunkowo często występującym problemem są mokre i smoliste plamy na kominie, widoczne szczególnie wtedy gdy komin jest otynkowany. Usuwanie tego rodzaju plam jest bardzo problematyczne i wymaga właściwego doboru środków chemicznych. Przyczyną jest najczęściej stosowanie niskiej jakości opału. Palenie drewnem, które nie było sezonowane, czy wilgotnym węglem co prowadzi do pojawiania się plam na kominie, a nawet do jego zasmolenia. Specjalistyczne preparaty i farby umożliwiają czyszczenie zabrudzonych ścian elewacji. Zielony nalot na ścianie oznacza, że została ona zasiedlona przez różnego rodzaju organizmy, jak glony, porosty, czy mchy. Ich rozwojowi sprzyja wysoki poziom wilgoci, dlatego samo mycie wodą nie wystarcza. Przy usuwaniu glonów z elewacji musimy użyć preparatów biobójczych - liczy się również regularność i konsekwencja. Czyszczenie elewacji ze szkła wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy ze specjalistycznym sprzętem. Przy stosunkowo niskich budowlach stosuje się myjki z kijami teleskopowymi, czy samojezdne zwyżki. Kiedy jednak budynek jest wysoki konieczne jest użycie sprzętu alpinistycznego.

Samemu, czy zdać się na specjalistów?

Mycie i czyszczenie elewacji budynków można wykonać na własną rękę lub zlecić specjalistom. Co będzie lepsze? Mycie elewacji domowym sposobem sprawdzi się, jeśli zabrudzenia są stosunkowo niewielkie i łatwo dostępne. Jeśli jednak elewacja nie była czyszczona od dawna, a budynek jest wysoki, warto zdecydować się na profesjonalną pomoc. Może to być korzystniejsze, niż wypożyczenia lub zakup niezbędnego sprzętu. Za profesjonalną firmą przemawia nie tylko sprzęt, ale również doświadczenie jak i znajomość preparatów chemicznych. Jedną z firm jest TETON clean. Firma ta posiada doświadczenie oraz wykfalifikowany zespół pracowników z uprawnieniami do prac na wysokościach i uprawnieniami alpinistycznymi, zapewniają kompleksowe usługi w branży czystościowej.