HAKO 2019
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Jak wybrać specjalistyczną firmę sprzątającą?
(2015-01-23)

Na rynku mnożą się firmy oferujące usługi sprzątające w biurach i na halach magazynowych. Jednak jak w gąszczu tych ofert wybrać taką, która będzie solidnie wykonywać swoje obowiązki, nie powodując też dużych strat finansowych? Przygotowaliśmy przewodnik po tym, jak dobrać partnera do sprzątania firmy.

142194779962461800.jpg

 

Niezależnie od lokalizacji czy konkurencyjności na danym rynku, ceny różnią się nieznacznie, jednakże jakość usług – bardzo. Niekiedy jest to tak duża i zauważalna różnica, że ciężko (w przypadku natrafienia na kiepską firmę) przekonać się do kolejnej. Dlatego sprzątanie biur i ich zaopatrzenie wymaga wybrania firmy sprawdzonej i rzetelnej a w tym przypadku warto kierować się kilkoma prostymi zasadami. Usługi sprzątania niejednokrotnie wiążą się także z zapewnieniem ciągłości pracy i dostarczeniem specjalistycznych produktów. Warto zatem zwrócić uwagę czy nasza firma zapewnia także zaopatrzenie biur w chemię i produkty porządkowe.

Nie zawsze wysoka cena gwarantuje najlepsze usługi

„Cena sprzątania biura czy sprzątania hal magazynowych jest uzależniona od wielu czynników. Pierwszym z nich jest powierzchnia, jakość materiałów, które są na podłożu czy układ pomieszczeń. Łatwiej jest bowiem sprzątać open space niż kilka przedzielonych biur. Dodatkowo częstotliwość i godziny pracy również mogą wpłynąć nieznacznie na finalną cenę za sprzątanie” – komentuje przedstawiciel firmy HAKOMAN.

Jak słusznie on zauważa, cena jest uzależniona od wielu czynników. Dlatego dwie takie same firmy, o takiej samej powierzchni, ale innym układzie mogą płacić różne kwoty za doprowadzenie miejsca do idealnego porządku. Ponadto, firmy korzystające z nowoczesnych maszyn, które w dużej mierze wyręczają człowieka ze skomplikowanych prac, mogą oferować znacznie niższe kwoty za posprzątanie metra kwadratowego w Państwa biurze. Dlatego warto przeanalizować także te aspekty.

Z jakiej chemii korzystają?

Kolejną ważną kwestią wpływającą na cenę, ale i jakość wykonywanych usług jest wykorzystywana chemia w pracach porządkowych. Wiele firm sprzątających odchodzi już od oferowania ceny bez kosztu materiałów do czyszczenia. Dlatego przy rozmowach, warto podpytać nie tyle o producentów tych środków, bo często wiele to nam nie powie, ale można zapytać o atesty, reakcje alergiczne, które mogą się pojawiać oraz skuteczność i to, jak reagują na materiały, które są w firmie (czy nie będą niszczyć posadzki, drewna itp.).

Czasami opinia znajomego znaczy więcej niż reklama!

Przy wyborze firmy sprzątającej, mogą Państwo podejść tak samo, jak do kupna sprzętu RTV lub AGD. Często to opinia znajomego i zaprzyjaźnionego przedsiębiorstwa, które korzysta z usług firmy sprzątającej może rozwiać wszelkie wątpliwości, tak samo jak referencje innych biur. Firmy sprzątające mogą udostępnić takie dokumenty i proszę pamiętać – opinia i pieczątka nigdy nie kłamią!

Negocjacje finalne

Gdy już mają Państwo pewność, że chcą współpracować z daną firmą sprzątającą, warto negocjować umowę. Dla pewności nawiązać kooperację na okres próbny, dokładnie rozliczać z wykonanych prac i na takiej zasadzie płacić za wykonane usługi. W ten sposób zarówno jedna jak i druga strona będzie mieć pewność, że trafiła na dobrego partnera, który szanuje swoją pracę i pieniądze.

Aby podsumować, nie zawsze warto kierować się ceną. Wysoki koszt sprzątania biura nie zawsze gwarantuje poprawne wykonanie usług. Często solidni partnerzy, którzy korzystają z nowych rozwiązań, są w stanie proponować niższe stawki niż konkurencja i.. co ważne z punktu widzenia zamawiającego – idealne wykonywanie swoich obowiązków.