HAKO 2019
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Jak prać dywan na sucho?
(2015-02-20)

Pranie dywanów na sucho ma być rozwiązaniem problemów z przemakaniem dywanów. Aby jednak tak było, konieczne jest spełnienie kilku warunków, a przede wszystkim odpowiednia technika prania i właściwe środki czyszczące.

142442380193769800.jpg

 

Jakie dywany można prać na sucho?

Pranie na sucho zaleca się wszędzie tam, gdzie pranie na mokro jest utrudnione lub niemożliwe. Tą metodą można więc wyprać dywan dla dziecka albo dywany w przedpokoju. To jednak nie wszystko, bo nie każdy dywan można prać na sucho:

- nie pierz na sucho dywanów o wysokim runie (shaggy), bo proszek nie usunie zabrudzeń z głębokich włókien i trudno go będzie potem usunąć odkurzaczem;

- do prania na sucho nie nadają się dywany z tkanin wrażliwych np. z wiskozy (nieraz bywa to zaznaczone na etykiecie)

- nie pierz na sucho dywanów, których nie możesz później dokładnie odkurzyć (np. tych, na których stoją meble).

Czym prać na sucho?

Tutaj możliwości są w zasadzie dwie:

- domowy sposób naszych babci, z użyciem sody oczyszczonej;

- z użyciem nowoczesnych środków do prania na sucho (popularny jest np. Vanish).

Wprawdzie dostępne w handlu proszki do prania dywanów na sucho też jako składnik aktywny mają sodę, to jednak dodatek substancji zapachowych i optycznych wzmacniaczy koloru powoduje, że właśnie te proszki są obecnie popularne. To zrozumiałe: wybierając dywan dla chłopca lub dziewczynki, zadbasz także o to, aby w pokoju dziecięcym po praniu dywanu ładnie pachniało.

142442454901753200.jpg

Właściwa technika prania na sucho

Pranie dywanów na sucho wydaje się wielu osobom dość proste. Polega na odpowiednim nałożeniu proszku czyszczącego, pozostawieniu go na dywanie przez pewien czas i na koniec odkurzeniu dywanu. Prostota jest jednak tylko pozorna, o czym świadczą skargi na forach internetowych.

Proszek do prania na sucho należy rozsypać równomiernie na całej powierzchni dywanu, pamiętając o tym, aby jego warstwa nie była przesadnie gruba. Zazwyczaj ziarna proszku są na tyle duże, aby zostały zatrzymane w odkurzaczu, więc poprawnie piorąc dywan, nie da się mieszkania "zapylić".

Na sucho czy na mokro?

Wiele osób pyta, dlaczego należy dywany prać na sucho, a nie na mokro. Przede wszystkim metodą suchą można wywabić pojedyncze plamy, natomiast na mokro opłaca się bardziej wyprać cały dywan - i tak trzeba przygotować sporą ilość środka czyszczącego.

Po drugie, pranie na sucho nie niszczy włókien tak bardzo, jak pranie na mokro, a więc można wykonywać je częściej - pokoje dziecięce są miejscami, w których jest to niezwykle przydatna właściwość.

Trzecia sprawa to koszt i czas: ręczne wypranie na sucho jest szybkie i wymaga tylko proszku, natomiast pranie na mokro albo wymaga poświęcenia sporej ilości czasu (ręcznie), albo użycia specjalnego odkurzacza (to w przypadku prania ekstrakcyjnego). W przypadku prania na mokro konieczny jest też czas potrzebny na wyschnięcie dywanu i w tym czasie nie można po nim chodzić.

Pranie na sucho jest więc jedną z metod czyszczenia dywanów, a przy tym jest bodaj najbardziej ekonomicznym sposobem wywabiania pojedynczych plam. Warto więc zainwestować w te preparaty zwłaszcza gdy mamy małe dzieci lub zwierzęta domowe.

--

źródła: http://domowe-sposoby-na-wszystko.blogspot.com/2012/09/czyszczenia-dywanow-w-domu-jak-szybko-i.html, http://babiniec-cafe.pl/viewtopic.php?t=9831