HAKO 2019
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Skuteczne odkurzacze dla alergików – jaki model wybrać?
(2015-10-21)

Kichanie, załzawione oczy, wysypka na skórze czy katar – to główne objawy alergii. Często ich przyczyną są kurze, odchody roztoczy czy zarodniki grzybów, które znajdują się także w domach. Odpowiednia higiena jest jednak w stanie zmniejszyć skutecznie ich ilość, a tym samym poprawić komfort życia. Chociaż wietrzenie pomieszczeń, regularne pranie i odpowiednie detergenty są w stanie pomóc w walce z alergenami, to jednak najskuteczniejszą metodą jest częste odkurzanie odpowiednim odkurzaczem dla alergików. Na co należy zwrócić uwagę przy jego doborze?

katz_u_hund-ret.jpg

W przypadku odkurzaczy dla alergików szczególnie ważna jest technika filtrowania zanieczyszczeń. Odkurzacz powinien wciągać kurz oraz alergeny i jednocześnie zapobiegać ich wydostawaniu się na zewnątrz. w tym przypadku nie sprawdzą się wobec tego najtańsze filtry tekstylne, na przykład z flizeliny czy innych włókien sztucznych, ponieważ nie są one tak skuteczne w zatrzymywaniu drobinek. Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na odkurzacz z filtrem HEPA lub filtrem wodnym – dzięki nim można usuwać z otoczenia roztocza, komórki pleśni i grzybów, bakterie, niektóre wirusy, pyłki kwiatów i drzew i inne cząsteczki wywołujące alergie.

Odkurzacze z filtrami HEPA

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) produkowane są z włókna szklanego łączonego z żywicą. Są one w stanie wychwycić cząstki o wielkości do 0,3 mikrona, czyli wszystkie wymienione powyżej, niemniej skuteczność filtracji zależy od klasy filtra – najwyższe to klasy H13 i H14, mniej skuteczne to z kolei klasy E10 (H10), E11 (H11) i E12 (H12). Większość filtrów HEPA można myć w ciepłej wodzie, aby usunąć z nich zanieczyszczenia – w przypadku alergików należy robić to wtedy, gdy filtr jest widocznie zabrudzony. Także co najmniej raz na rok należy usunąć filtr i zastąpić go nowym.

Filtry HEPA stosowane są zarówno w odkurzaczach workowych, jak i bezworkowych, w tym także wodnych. Koszt zakupu tego rodzaju filtrów to około 40-150 złotych za sztukę zależnie od jego klasy – należy kupować oryginalne filtry, ponieważ te w typie HEPA, które kosztują po kilkanaście złotych, tracą swoje walory już po pierwszym zastosowaniu, a ponadto mogą sprzyjać nadmiernemu przegrzewaniu się silnika i być przyczyną jego awarii.

Odkurzacze z filtrami wodnymi

Filtry wodne z kolei są najbardziej popularne w odkurzaczach piorących – w tym przypadku zbiornik na wodę jest jednocześnie zbiornikiem na zanieczyszczenia. Wszystkie alergeny pozostają w związku z tym w wodzie i nie wydostają się z powrotem z wydmuchiwanym powietrzem. Za każdym razem po zakończeniu odkurzania należy usnąć wodę z wnętrza odkurzacza i umyć pojemnik. Odkurzacze z filtrami wodnymi zawierają także często dodatkowe filtry HEPA – taki wielostopniowy system filtracji pozwala na uzyskanie najwyższej efektywności.

W doborze odpowiedniego odkurzacza dla alergików warto zajrzeć na serwis internetowy Idealny Odkurzacz. Wystarczy tylko zaznaczyć odpowiednie parametry swojego idealnego odkurzacza, aby dowiedzieć się, jaki model będzie najlepszym zakupem.